BDDK Ev Alacakları Uyardı ”Enerji Kimlik Belgesi sahibi Binalara Olanak”

Enerji Kimlik Belgesi nedir? Enerji Kimlik Belgesi hangi binalar için zorunlu?
3 Şubat 2017

BDDK Ev Alacakları Uyardı ''Enerji Kimlik Belgesi sahibi Binalara Olanak''

BDDK konut ve taşıt kredilerine ilişkin değişikliğe gitti. A sınıfı enerji performansına sahip olan konutlar için kredi oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Kredi kartlarında yapılandırma yapanlar için de 48 ay olan ödeme süresi 60 aya çıkarıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemeler yaptı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişikliğe gidildi.

Buna göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine'ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'ye ve merkezî yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen "kredi sınırları"na dahil olmayacak. Bankacılık kanununda yer alan "kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler" başlıklı 55. madde uyarınca, bankalarının risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak.

Client:

Muffin Group

Date:

May 13, 2014

Website:

View website

Task:

Suspen disse fermen tum

Yönetmeliğin konut ve taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85'i aşamayacak.
Yönetmelikle, taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100,000 TL'den, 120,000 TL'ye çıkarıldı.
Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle de kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün piyasaları rahatlatmak için yeni kararları devreye aldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle kullanılacak konut kredisinde artış sağlandı. Normalde konutun değerinin yüzde 80’ine kredi veriliyor. Ancak bundan sonra kredinin konutun değerine oranı yüzde 80’den yüzde 90’a kadar çıkabilecek.

Client:

Muffin Group

Date:

May 13, 2014

Website:

View website

Task:

Suspen disse fermen tum

Whatsapp Hattı