E-Devlet Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

ekb zorunluluğu
Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu
3 Şubat 2017

Enerji Kimlik Belgesi (Ekb) Nasıl Sorgulanır?

Ekb Sorgulama

 

Enerji kimlik belgesi özellikle inşaat ve yapı sektöründeki birçok kişinin yakından takip ettiği konulardan bir tanesidir. Enerji kimlik belgesi sayesinde binaların enerji kaynaklarının daha etkin olarak kullanılması sağlanıyor. Enerji kimlik belgesi her ne kadar birçok kişinin bildiği bir konu olsa da bu konu hakkında bilgisi olmayan da çok sayıda kişi bulunuyor. Enerji kimlik belgesinde binaların yalıtım özelliklerinden, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimliliğine kadar çok sayıda bilgi yer alır. Binaların enerji sınıflarına göre de enerji kimlik belgesi düzenlenir. Enerji kimlik belgesi yapılan araştırmalara ve binaların özelliklerine göre belirlenir. A harfinden G harfine kadar olan enerji sınıflandırmalarından hangisi binalara uyuyorsa binaya o sınıfta enerji kimlik belgesi düzenlenir.  enerji kimlik belgesi almak aynı zamanda 2017 yılı Mayıs ayında alınan bir karar ile her bina için olması gereken belgeler arasında yer almaya başlamıştır

Enerji kimlik belgesi alındıktan sonra kişilerin mutlaka enerji kimlik belgesi sorgulama işlemlerini yapmaları gerekir. Peki, enerji kimlik belgesi sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu soruya cevap vermeden önce enerji kimlik belgelerinin nereden alınacağı hakkında bilgi verelim. Enerji kimlik belgeleri Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan şirketler tarafından verilir.

Ancak bu durum sadece mevut binalar için geçerlidir. Buna göre hali hazırda inşaatı bitmiş binaların tamamı Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından alınır. Bu şirketlerin tamamı bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı barındırırlar. Yeni binalar için enerji kimlik belgesi verme yetkisi ise hem enerji kimlik belgesi uzmanı hem de Serbest Mühendis Müşavir belgesine sahip olan kişiler tarafından verilir. Bu nedenle yapı sahipleri binalarının durumlarına göre enerji kimlik belgelerini alabilmektedirler.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemleri için kişiler internet üzerinden online olarak sorgulama yapabiliyorlar. Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemi için öncelikli olarak ilgili bakanlığın mutlaka alınan enerji kimlik belgesini onaylaması gerekiyor. Bakanlık tarafından onaylanmayan hiç bir enerji kimlik belgesi geçerli olmaz. Bu yüzden enerji kimlik belgesi aldıktan sonra belirli bir süre bakanlığın enerji kimlik belgesini onaylaması beklenmelidir. İlgili bakanlığın onaylamasının ardından bakanlığın internet sitesi üzerinden rahatlıkla enerji kimlik belgesi sorgulaması yapılabiliyor. Enerji kimlik belgesi numarası sorgulama işlemi için yeterli olmaktadır.

E-devlet İle Sorgula

 

Beptr2 EKB sorgulamak için belge numarsını aşağıdaki linkten ekleyerek bulabilirsiniz. 

Beptr Bina enerji performans sistemi değişmesiyle belge sorgulama ekranı da değişmiş oldu. Enerji Kimlik Belgesi hizmeti almış olduğunuz firmalardan teyit etmek için mutlaka beptr 2 sertifika sorgulama ekranına girerek ekb belgenizin doğruluğunu öğrenin. Bunun için Ekb belgenin sol alt köşesinde “Numara” yazan kısmı sorgulama kutucuğuna yazarak “ara” butununa tıkladıktan sonra belgenin ayrıntısını görebileceksiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama ekranında neler var?

Proje no, Uavtld (adres kodu), Ruhsat tarihi, Tadilat tarihi( varsa), proje tarihi, Proje onaylama durumu bulunmaktadır.  Bunun yanında Bina adı, İl ve ilçe bilgileri, yapı tipi, toplam inşaat alanı(m2), Ekb belgesinin Enerji performans sınıfı (A,B,C,D,E,F,G) ve Son geçerlilik tarihi yazmaktadır. Ayrıca Bilgi amaçlı belgeyi de görüntüleyebilirsiniz. Bu belge asıl yerine geçmez, mutlaka hizmet aldığınız firmadan belgenin aslını almanız gerekmektedir.

Bakanlık Resmi Sitesinden Sorgula

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Hattı