Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu

E-Devlet Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama
3 Şubat 2017
ekb eski ve yeni bina evrakları
Enerji Kimlik Belgesi Almak İsteyen Eski ve Yeni Binalar
3 Şubat 2017
ekb zorunluluğu

ekb zorunluluğu

Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu

Enerji Kimlik belgesi 18.04.2007 tarih ve 5627 Sayılı Enerji verimliliği kanununa istinaden enerji açığının önlenmesi ve tasarrufun sağlanması amacı ile hazırlanan, binalarda kullanılan enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunması adına, binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketimini göstermesi amacıyla düzenlenmiştir.

2011 öncesi yani eski binalar için de 1 Ocak 2020 itibariyle enerji kimlik belgesi zorunlu hale gelmiştir.Bu yüzden ev alıp satarken enerji kimlik belgesi olup olmadığı sorulacak, belge olmadığı zaman tapuda şerh düşülecek.

Yönetmeliğin geçici 4. Maddesinin birinci fıkrasına istinaden 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.

01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binaların iskan ruhsatı alınması aşamasında Enerji kimlik belgesi sunmaları gerekmektedir. Yoksa iskan ruhsatı da alınamamaktadır. Yani enerji kimlik belgesi bu kapsamda zorunlu hale gelmiş ve binaların enerji için denetim altına alınması gerekliliği şart olmuştur. Yine mevcut binanız var ve 01 Ocak 2011 tarihinden önce bina yaptırdınız bu binalar için de kanunun yürürlük tarihi olan 18.04.2007 tarihinden itibaren 10 yıl içinde enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Bina alıp satarken de bu kimlik belgesinin olması şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Hattı