Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır ?

ekb gerekli evraklar
Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
3 Şubat 2017
Enerji Kimlik Belgesi Nedir ?
3 Şubat 2017

ekb nasıl alınır

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır ?

“Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?”,  sorusuna cevap vermeden önce, Enerji Kimlik Belgesi Ne İçin Alınır? sorusunu netleştirmek gerekir. Enerji Kimlik Belgesi, binaların bütünü için hazırlanan bir belgedir. Yani, dairelere ayrı ayrı enerji kimlik belgesi düzenlenmez, oturulan binanın tamamına enerji kimlik belgesi alınmak zorundadır.

Enerji kimlik belgesinin binanın tümüne alındığına değindikten sonra; “enerji kimlik belgesi nasıl alınır?”  sorusuna gelelim. Enerji kimlik belgesi alınması için;

-Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlara müracaat

-Enerji Kimlik Belgesi için Gerekli Evrakların Toplanması

Enerji kimlik belgesi, bizimle iletişime geçtikten ve istenilen evrakların (Ruhsat, Mimari Proje, Mekanik Proje, Elektrik Projesi, Isı yalıtım raporu ve Bilgi formu) gönderilmesinden sonra uzman kadromuz tarafından titizlikle düzenlenmekte ve tarafınıza teslim edilmektedir. Gerekli evraklar bağlı olunan belediyeden temin edilmektedir. İstenilen belgelerin bulunmasında  tarafımızca destek olunacaktır ve bu hususta zorluk yaşanmayacaktır.

Peki, Enerji Kimlik Belgesi için gereken evraklar bulunamadığında ne yapmalıyız?

Temel olarak, Enerji kimlik belgesinin hazırlanabilmesi için Yapı Ruhsatı olmazsa olmazdır ve bu belgeye ulaşmak kolaydır. Eski binalarda mimari proje belediye arşivlerinde mevcuttur.Ancak herhangi bir nedenden dolayı bulunamaması halinde uzman mimar ve mühendis kadromuz tarafından röleve çalışması ile projeniz tarafımızdan çizilecektir. Diğer projeler yapının yaşıyla orantılı olarak bulunamaması veya olmaması durumlarında ise yine ekip arkadaşlarımız tarafından yerinde incelemeler yapılarak enerji kimlik belgeniz hazırlanacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji Kimlik belgesi nereden alınır? Enerji kimlik belgesini almak isteyen kişiler mevcut binaları için Bayındırlık ve İskân bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Enerji kimlik belgesi uzmanlığı istihdam eden Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Gerekli Bilgi ve Belgeler Nelerdir?

Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri, binanızı inceler ve binanın yapım yılı, yönü, konusu vs. gibi bilgileri binanızın yalıtımını, çatı, dış cephe mantolama, döşeme ve teknik bilgileri ve aydınlatma sistemlerinde kullanılan elemanların tipi vs. bilgilerini toplamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Belgeler Nelerdir? Detaylı bilgi için Tıklayınız.

Enerji Kimlik belgesi binanın tümü için geçerli olması şarttır. Bu belge 10 yıl gibi bir süre içerisinde geçerlidir. İhtiyaca göre de bu belge 1 yıl gibi bir süre içerisinde değişmesi gerekmektedir.

Bu sebeple de yapılması gereken değişikliklerin Enerji kimlik belgesi almadan önce yapılması da bina için önemli bir yer alacaktır. Binalar yâda bağımsız olan yerlere göre de alım satım veya kiraya verme gibi iş ve işlemlerde Enerji kimlik belgesinin bu alanlar için düzenlenmesi de şarttır.

5 Aralık 2008 tarihinde 27075 sayılı Resmi Gazetede yer alan binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve yeni 50 m2 büyük olan mevcut binalar için Enerji kimlik belgesi almakta yasal olarak zorunlu bir hale gelmiştir. Binalara Enerji kimlik belgesi verilmeden önce binaların Enerji Performansları hesaplanmaktadır

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu?

01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binaların iskan ruhsatı alınması aşamasında Enerji kimlik belgesi sunmaları gerekmektedir. Yoksa iskan ruhsatı da alınamamaktadır.

2011 öncesi yani eski binalar için de 1 Ocak 2020 itibariyle enerji kimlik belgesi zorunlu hale gelmiştir.Bu yüzden ev alıp satarken enerji kimlik belgesi olup olmadığı sorulacak, belge olmadığı zaman tapuda şerh düşülecek.

Enerji kimlik belgesi zorunlu mu? Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Enerji Kimlik Belgesi için Mantolama Şart Mı?

Enerji kimlik belgesi için eski mevcut binalarda mantolama yapmak zorunlu değildir.Ancak, mantolama olması, binanıza enerji tasarrufu açısından büyük katkı sağlamaktadır.Yeni yapılacak ve yapılmış olan binalarda ise hali hazırda zaten mantolama yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Hattı