Enerji Kimlik Belgesi Açıklama-Ekb Açıklama-Enerji Kimlik Belgesi Son Dakika Haberleri-Enerji Kanunu Haberleri-Ekb Kanun Haberleri
BDDK Ev Alacakları Uyardı ”Enerji Kimlik Belgesi sahibi Binalara Olanak”
3 Şubat 2017
ekb 2020 haber

enerji kimlik belgesi ekb haber,

  • TaskLorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui non felis.

ENERJİ Bakanlığı’nın 1 Ocak 2020’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağını hatırlatması, konut sektöründe endişelere neden oldu. Halkın yeni düzenlemeden henüz habersiz olduğunu vurgulayan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, 1 Ocak’tan itibaren tapu müdürlüklerinde bir yığılma yaşanabileceğini söyledi.

Binaların alım, satım, kiraya verme işlemlerinde bulunması zorunlu hale gelen EKB için son başvuru tarihi olan 1 Ocak 2020’den itibaren EKB’si bulunmayan konutlar alınıp satılamayacak, kiralanamayacak. İki sayfadan oluşan ve binanın kaç kat olduğu, kaç yılında yapıldığı, ısıtma, soğutma sistemleri konusunda bilgileri içeren belgenin, binanın kimliği niteliğinde olduğunu açıklayan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, bu belgeyi 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu’nda yapılan değişiklikle 2011 yılından itibaren yeni konutlar için aldıklarını dile getirdi. Ancak 1 Ocak 2020’den itibaren bütün ikinci el konutlarda da aynı belgenin zorunlu olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bu belgede binanın A’dan G’ye kadar enerji performansı belirtiliyor. Ne kadar elektrik sarfiyatı yapıldığı bildiriliyor" dedi.

EKB’yi veren lisanslı kuruluş sayısının giderek artığını kaydeden Yıldırım, Türkiye genelinde 5 binden fazla yetkilendirilmiş firma bulunduğuna dikkat çekti. Belgenin yaklaşık 400- 500 TL maliyeti bulunduğunu da belirten Yıldırım, bu rakamın yeni yıldan itibaren artabileceğini ifade etti.

Haberin Devamı için tıklayınız.
Whatsapp Hattı